Unutulan Yeniçeri Lambachlı Ali

Lambachlı Ali’nin hikayesi

Viyana kuşatması sırasında Viyana’ya doğru ilerleyen Osmanlı Ordusu tedbir amaçlı güzergahtaki kasabalara asker bırakarak ilerlemektedir. Ve Viyana yakınlarında bulunan Lambach’ta da birkaç asker bırakılmasına karar verilir. Askerler kuşatmanın zaferle sonuçlanacağından emindirler ve Lambach civarlarında çok güzel şaraplar üretilmektedir. Zaferi kutlamak ta gerekir

Ancak akıllarına getirmedikleri şey başlarına gelir, Osmanlı Ordusu Viyana’da bozguna uğratılır. Hızla çekilmeye başlayan ordu civar köy ve kasabalara bıraktığı askerleri geri çağırmaları için haberciler yollar. Habercilerden biri de Lambach’a varır ve bozgun haberini ulaştırır. Geri çekilmek üzere toplanırlar ancak bir sorun vardır. İçlerinden biri ortada yoktur. Yeniçeri Ali’yi heryerde arar arkadaşları, ancak zaman ilerlemektedir. Ali’yi arayarak kaybedebilecekleri zamanları da kalmamıştır artık ve onu aramaktan vazgeçip yola koyulurlar nihayetinde.

16. 17. Yüzyıl yeniçerileri

Ali Kiliseye sığınır

Bir süre sonra sızıp kaldığı yerden kalkar Ali ve Lambach sokaklarında dolaşmaya devam eder. Ancak bir gariplik sezer Ali, arkadaşları yoktur ortalarda, derken kasabalılarla karşılaşır. Kendisine yönelen kızgın bakışlardan rahatsız olduğunda onlara karşı bir hamleyle ‚dağılın buradan‘ diye bağırsa da, kalabalık halk onu kovalamaya başlar. Kızgın insanlardan kaçan Ali yol üzerinde gördüğü bir kiliseye sığınır. Kilisenin papazı kızgın insanları sakinleştirdikten sonra Ali papaza anlatır olan biteni, papaz da Ali’ye… ordu İstanbul’a dönmüş, Ali Lambach’ta unutulmuştur.

Bundan sonra Lambach Ali olur

İki yıl boyunca kiliseden dışarı adımını dahi atamayan Ali bu süre içinde Almanca öğrenir ve artık bu tutsak hayattan sıkıldığını, dışarı çıkıp özgürce yaşamak istediğini söyler. Papaz ise bunun yalnızca dinini değiştirerek hristiyan olmasıyla mümkün olabileceğini söyler. Hristiyan olduktan sonra halka karışıp kasabada yaşamaya başlar ve artık „Ali Lambacher“ ismini alır. Daha sonraları özgür bir insan olarak ülkesine geri dönme imkanı olmasına rağmen bunu yapmaz, orada kalarak tüm hayatını Lambach’ta sürdürür.

Bugün Lambach’a gidip o kiliseyi ziyaret ederseniz kilisenin kapısındaki azizleri tasvir eden kabartmaları görürsünüz ve içlerinden birisi kalın kaşları ve pala bıyığıyla Ali Lambacher yani Lambachlı Ali’den başkası değildir.

Lambachlı Ali nin sığındığı Stiftskirche – Avusturya