746 ) KİRALIK ORDU !…

     

Erle P. Halliburton (üstte) 1892′de ABD, Tennessee’de doğdu. Birinci Dünya Savaşı’nda Amerikan Donanmasında mühendis olarak görev yaptı. Ortadoğu haritası 1919′da “barış antlaşmaları” ile yeniden çizilirken, Halliburton ; “New Method Oil Well Cementing Company” adlı, petrol kuyularını çimentolama şirketini kurdu. Aynı yıl, Teksas’ta George ve Herman Brown kardeşler (altta) kayınbiraderleri Dan Root’un parasal desteğiyle “Brown&Root” inşaat ve mühendislik firmasını kurdu. Sonraki elli yıl içinde, ABD’nin okyanus ötesine açılması ve emperyalist programıyla her iki şirket çok büyüdü. 
Kuzey Denizi ve Ortadoğu’da dünyanın en zengin petrol kaynaklarının bulunması Halliburton’ı petrol kuyuları açma konusunda dünyanın bir numarası yaptı..
Erle P. Halliburton 1957′de öldü ama şirketi büyümeyi sürdürdü. Halliburton, 1963′de dünyanın sayılı inşaat ve mühendislik şirketlerinden biri olan Brown&Root’u satın aldı..Halliburton, Vietnam Savaşı sırasında bu ülkeye askeri üs, havaalanları, yol vb. inşaatı yaptı. Fakat, 1970′lerdeki ekonomik durgunluk ve petrol piyasasının güç kaybetmesi, tüm dünyada yüz şirketiyle faaliyet gösteren Halliburton’ı etkiledi ; maaşlarda kesintiye gidildi, vs..
Şirketin imdadına Saddam yetişti !.. Kuveyt’i işgali ve ardından başlayan Körfez krizi Halliburton’ı kurtardı !.. Kuveyt’teki hasar görmüş tüm kamu binalarını Brown&Root yeniden yaptı. Halliburton ise 320 petrol kuyusundaki yangını kontrol altına alma işini yaptı vs..

    

Ne tesadüf.. Körfez krizi döneminin ABD Savunma Bakanı Dick Cheney, partisi Cumhuriyetçiler seçimi kaybedince Halliburton’ın yönetim kurulu başkanlığına getirildi !.. Yıl 1995 idi.. 
Ve ne tesadüf : Cumhuriyetçiler 2000 yılında tekrar iktidara gelince Dick Cheney (üstte), Halliburton’dan ayrılıp ABD Başkan Yardımcısı oldu. Ardından da Irak ve Afganistan işgalleri gerçekleşti !.. 
Bir parantez açayım : Lyndon B. Johnson, 1934 yılında, 26 yaşında, Teksas’tan Temsilciler Meclisi’ne üye seçildi. 1948′de yine Teksas’tan Senato’ya girdi. 1960′da JFK tarafından istenmeye istenmeye başkan yardımcılığına aday gösterildi . Seçimleri kazandılar. Ancak Başkan Kennedy, yardımcısı Johnson’a fazla bir yetki vermedi. Johnson hep arka planda kaldı ; ta ki 22 Kasım 1963′de Kennedy beklenmedik bir suikasta uğrayıncaya kadar.. Başkanlık koltuğuna oturan Johnson, siyasi hayatı boyunca Halliburton’dan finans desteği aldı..


    

1990′larda petrol piyasasındaki durgunluğa rağmen Halliburton çok iyi ekonomik performans gösterdi. Petrol sektöründeki benzer şirketlere kıyasla yüzde 20 daha büyüdü. Bu başarının sebebi oldukça karlı askeri sözleşmeler yapmasıydı. Bu iş nasıl mı oldu ?.. ABD Ordusu ; LOGCAP (Lojistik Sivil Artış Programı) çerçevesinde, Balkanlardaki büyük çaplı askeri destek faaliyetleri için ilk kez bir “kiralık ordu” ile sözleşme imzaladı.. Bu şirket, enerji devi Halliburton’ın yan şirketi Brown&Root Service (BRS) idi !.. BRS’nin sadece Bosna’da kazandığı para, 405 milyon dolardı. Sözleşme uzundu ; örneğin, İtalya’daki Aviano hava üssünden hareket eden Amerikan kuvvetlerine destek hizmeti için şirketin çıkardığı fatura, 6.300.000 dolar idi.. Şirketin 5.000 kiralık askeri Bosna’daydı. Buradaki Müslüman cihatçı gençleri bu “kiralık ordu” eğitti..
Halliburton’ın, “kiralık ordusu” BRS ; Bosna’da, Hırvatistan’da, Makedonya’da, Afganistan’da, Irak’ta, Somali’de vd. görev yaptı..
Ne güzel ticaret değil mi ?.. Kiralık ordusunu para karşılığı veriyor ; ayrıca gittiği ülkenin petrolüne el koyuyor ; yetmiyor, yıktığı ülkeyi yeniden imar ediyor !.. Örneğin, Kosova’ya askerini vermekle kalmayıp yollar, binalar yaptı ; 192 kışla inşa etti !.. Kosova’daki işlerinden dolayı BRS’ye sadece 1999 yılında 1 milyar dolar ödendi… Yine BRS, “Sürekli Özgürlük Operasyonu” adı verilen Afganistan işgalinden sonra kurulan işkence merkezi Guantanamo kampını da 45 milyon dolara yaptı.. 
Örnekler çok.. Salt Irak’taki hizmetleri için Halliburton’ın “kiralık ordusuna” ödenen para, ABD’nin 1991 yılında Körfez Savaşı için yaptığı harcamanın üç katı idi !..  (Sadece 2007’deki rakam 151 milyar dolardı.) 
ABD Savunma Bakanlığı raporuna göre, 2007′de Irak’ta bulunan Amerikan askeri sayısı 160 bin ; “kiralık ordu” mensubu ise 180 bin !.. Ödenen para kamuoyuna yansıyınca gözler bir dönem şirketin yönetim kurulu başkanlığını yapan Dick Cheney’e çevrildi..   Fakat.. Bilinir ki ABD’de Halliburton’ın dokunulmazlığı vardır !.. 

SONER YALÇIN’ın “Galat-ı Meşhur” adlı kitabından alıntıdır..

Leave a reply:

Your email address will not be published.