608 ) İKİ KUNDURA İŞÇİSİNİN HAZİN ÖYKÜSÜ..

   

1920′lerin Amerika’sı… Bir kundura fabrikasında işçi olarak çalışan Nicola Sacco, arkadaşı Bado’nun arabasını tamirciden almaya gider. Yanlarında Vanzetti ve Orciani de vardır. Arabanın hazır olmadığının söylenmesi üzerine ayrılan dört arkadaştan Sacco ve Vanzetti bindikleri tramvayda polis tarafından gözaltına alınır !..
İtalyan asıllı iki arkadaş karakola götürüldüklerinde, 15 Nisan 1920′de Boston’da yapılan bir silahlı soygun ve işlenen cinayetin sanıkları olarak suçlandıklarını öğrenirler.
Savcı Michael E. Stewart’ın şüphesini üzerine çeken Bado kayıplara karışır. Orciani ise iki arkadaşından bir gün sonra evinde yakalanır. Savcı, Bridgewater’daki bir soygun girişiminin de, bu dört arkadaş tarafından yapıldığını iddia eder. Orciani söz konusu tarihlerde işyerinde olduğunu ispat eder ve serbest bırakılır. 15 Nisan günü izinli olan Sacco (aşağıda solda) ve yaşamını balıkçılık yaparak sağlayan Bartolomeo Vanzetti’nin ise hiçbir tanığı yoktur..

Mahkeme 5 Mayıs 1921 tarihinde başlar. Jüri orta ve üst sınıf beyazlardan oluşup, hepsi de “birinci sınıf” Amerikan vatandaşıdır !.. Aralarında özellikle seçilen antikomünistler göze batar. Sacco ve Vanzetti’nin İngilizceleri yeterli olmadığından bir tercüman bulunur. Ne var ki, tercüman diye getirilen adamın yaptığı çeviri yanlışları giderek daha da zor bir duruma sokar sanıkları. 
“Proctor” adlı bir silah uzmanı, cinayetin işlendiği silahın Sacco’nun tabancası olduğunun anlaşıldığını söyler. Tanık olarak getirilen bir kadın işçi de, soyguncuların tarifini yaptıktan sonra savcının, “Onlar bu salondalar mı ?” sorusu üzerine parmağıyla Sacco ve Vanzetti’yi gösterir..
1920’li yılların Amerika’sında, Sovyet Devriminden etkilenen işçiler arasında gücün kendilerinde olduğu bilinci giderek yayılmaktadır. Sacco ve Vanzetti de, sosyalist düşünceleriyle tanınan iki insandır. İki arkadaş, yargılanmalarının asıl nedeninin dünya görüşleri olduğunu defalarca vurgular mahkemede. Avukatları da zaten, sesini yükselten işçilere karşı açılan davaları almasıyla tanınan Fred H. More’dur (aşağıda sağda). Yargıç Thayer (aşağıda solda), daha ilk günden Avukat More’dan nefret ettiğini açıklayıp, değiştirilmesi için uğraşsa da başarıya ulaşamaz..

    

Yedi hafta süren duruşma 12 Temmuz 1921′de sonuçlanır.
Jüri, Sacco ve Vanzetti’yi suçlu bulur. Hakim, İtalyan asıllı iki göçmenin elektrikli sandalye ile infaz edilmesine karar verir. Bunun üzerine dünyanın her köşesindeki emek savunucuları ayaklanır. Mahkemeye ve bölge valisine yüz binlerce protesto metni gönderilir. 1926 yılına gelindiğinde yakalanan bir sabıkalı Sacco ve Vanzetti’nin suçlandığı olayların “Morelli çetesi” tarafından yapıldığını söyler. Bu ifade üzerine oluşturulan bağımsız bir kurul davanın yeniden görülmesini ister. Hakim bu öneriyi geri çevirir. Valinin de af istekleri karşısında kayıtsız kalmasıyla iki suçsuz insan 23 Ağustos 1927′de elektrikli sandalyeye oturtulur..
Sacco ve Vanzetti öldürülür ; ama mahkemede cinayet silahının Sacco’nun tabancası olduğunu söyleyen polis memurunun, hazırladığı ilk raporda bunun olanaksız olduğunu yazdığı unutulmaz. Tıpkı, mahkemede parmağıyla iki arkadaşı teşhis eden tanığın ilk ifadesinin, tabanca sesinden sonra pencereye koştuğu ve yalnızca hızla giden bir araba gördüğü yönünde olduğunun unutulmaması gibi !…

https://www.youtube.com/watch?v=HNKPUuxaLRE

SUNAY AKIN’IN “TUNCAY TERZİHANESİ” ADLI KİTABINDAN ALINMIŞTIR..

Leave a reply:

Your email address will not be published.