150 ) AVUSTRALYA KITASINDAKİ TEK SAVAŞ !..

     

   1914 yılında Büyük Britanya, Osmanlı’ya savaş ilan edince, Halife Sultan Reşad da dünya Müslümanlarına cihat çağrısı yapmıştı. Bu çağrı okyanusları aşarak, Avustralya’da Broken Hill kasabasında 40 yaşındaki dondurmacı Gül Muhammed ile 60 yaşındaki kasap Molla Abdullah’a kadar ulaştı..
   İkisi de Avustralya’ya İngiliz Hindistanı’nın kuzeybatısından (bugünkü Pakistan) göçmüştü. Renkleri ve dinleri nedeniyle dışlandıkları için öfkeliydiler. Avustralyalılar askere yazılırken, onlar da savaşmak üzere memlekete dönmek istemiş ama kendilerine bunun mümkün olmadığı söylenmişti.. İşte bunun üzerine onlar da Avustralya’ ya cihat açtılar !..
   1 Ocak 1915 Cuma günü sabahı, Anzaklar’ın Çanakkale’ye çıkarma yapmalarından yaklaşık dört ay önce, tüfeklerini ve dua kitaplarını boyunlarına asıp tren yolunda bir tepeye Osmanlı bayrağı çektiler.. Pikniğe giden sivillerle hınca hınç dolu bir tren Broken Hill Boğazı’na geldiğinde, makinist yolun bir arabayla kesilmiş olduğunu görür ve durur. Arabanın üstündeki ay yıldızlı bayrağın ne anlama geldiğini düşünürken de büyük bir domdom kurşunu yağmuru başlar. Makinist, treni geriye doğru ağır ağır hareket ettirirken vagonlardan insan iniltileri gelmektedir.
 

   Olay yerine gelen polis kuvvetlerinin üstlerine açılan ateşin şiddetinden, geçidin en az bir bölük asker tarafından tutulduğu düşüncesine varılır. Takviye olarak gönderilen eyalet kuvvetleri de bir sonuç alamayınca, askeri birlikler “dondurmacı” ve “kasap”tan oluşan orduya karşı savaşmak üzere yola çıkarlar !..
   Silahlar sustuğunda, Avustralya askerleri büyük bir dikkatle yukarı doğru tırmanmaya başlarlar. Bir askerin ayağının altından yuvarlanan taşların çıkardığı ses üzerine hepsi yere kapaklanırlar !.. Dakikalar süren sessizlikten sonra yeniden tırmanış başlar. Yukarıda iki cansız bedeni, kurşunsuz tüfeklerine sımsıkı sarılmış bir halde bulurlar. “Diğerleri kaçmış” denilerek büyük bir arama başlatılır bölgede. Ordu, iki insan tarafından durdurulduğuna inanamaz bir türlü.
   İki sivilin ölümü, yedi sivilin de yaralanmasıyla sonuçlanan bu direniş, Avustralya Resmi Harp Tarihi’ne “Broken Hill Savaşı” olarak geçer !..


(Yukarıdaki resimde görülen, Gül Muhammed’in dondurma arabasıdır..)

    Olay yerinde Molla Abdullah’ın bıraktığı Urduca notta şu cümle yazılıdır : “Bunu yaptık, çünkü halkınız ülkemizle savaşıyor”..
   Saldırı gecesi öfkeli Avustralyalılar, intikam için saldıracak yer bulamayınca Osmanlı’nın müttefiki Almanların kasabadaki kulübünü basıp milliyetçi marşlar eşliğinde ateşe verdi..
   

   Gazeteler, Osmanlı tebaası olan herkesi Türk sandıklarından, “İki Türk’ün Katliam Ateşi” başlıklarıyla çıktılar….
   Bölgedeki Müslümanlar öyle korktular ki, dindaşlarının cenazelerini kaldırmaya yanaşmadılar. Cesetler çevrede belirsiz bir yere gömüldüler…
   Olaydan sonra yükselen milliyetçi duygular, çok sayıda gencin savaşmak üzere orduya katılmasına neden oldu.
   Muhammed ve Abdullah’ın ay yıldızlı bayrağı, dua kitapları ve tüfekleri, Sidney’deki Polis Müzesi’ndedir..
  

Leave a reply:

Your email address will not be published.