123 ) ALEMİN KRALI !…


   Elvis Presley, 1950’lerde dünya müziğini kökünden değiştiren kişi olarak kabul edilmektedir. “Rock’n’Roll Kralı” olarak ilan edildiğinde henüz 21 yaşındaydı.. Ünlü şarkıcı Ray Orbison, Elvis’i ilk olarak Dallas’ta seyrettikten sonra şöyle söylemiştir : “Enerjisi müthiş, içgüdüleri inanılmazdı. Kafamda onu nereye yerleştirmem gerektiğini bilemedim. Kültürümüzde onu kıyaslayabileceğim bir referans noktası bile yoktu..”
   İlk olarak Elvis’in ulaştığı milyon satışlarından sonra, müzik sektörünün bir endüstri haline geldiği kesindir. Kendisinden sonra gelen hemen her şarkıcı ve grubu etkileyen Elvis’in dünya çapında şöhrete kavuştuğu 1956 yılında, onu örnek alarak müziğe başlayanlar yüzünden gitar satışlarının rekor kırdığı belirtilir..John Lennon, “Elvis’ten önce hiçbir şey yoktu.. Elvis olmasaydı, Beatles da olmazdı” diyerek ona hayranlığını belirtmiştir..
   Elvis, sadece Rock’n’Roll’da değil pek çok müzik tarzında başarılı bir şarkıcı olduğunu kanıtlamıştır. Listelerde kırdığı rekorların bazıları bugün hala kırılabilmiş değildir. Plak satışları bakımından da 1,5 milyarın üzerindeki rakamıyla gelmiş geçmiş en başarılı şarkıcıdır…
   
   Bugün ABD’de Iowa Üniversitesi, Mississipi Üniversitesi, Georgetown Üniversitesi ve Tennessee Üniversitesinde Elvis ve onun toplum üzerindeki etkileri, ders olarak okutulmakta ; araştırma konusu yapılmakta ve seminerler düzenlenmektedir. Elvis üzerine yapılan yüksek lisans ve doktora tezlerinin sayısı yüzleri bulmaktadır.
   Dünyada 650 tane Elvis fan kulübü vardır. Internetteki Elvis sitelerinin sayısı 1.500’den fazladır.. Yılda yedi yüz bin kişi Elvis’in müze haline getirilen Memphis’teki evi Graceland’i ziyaret etmektedir.
   Eski ABD başkanı Jimmy Carter’ın da dediği gibi, “O tektir ve yeri doldurulamaz…”
   
   8 Ocak 1935’de Tupelo Mississipi’de doğdu.. 1945’de “Alabama Fairy Dairy Show”da “Old Shep”i söyleyerek dereceye girdi. 1946’da, 11. doğum gününde annesinin aldığı gitar ile başladı her şey.. 1953’de Humes High School’u bitirdi. 1954’de Crown Electric şirketinde şoför olarak çalışmaya başladı. Aynı yıl Sun Plakçılık şirketinin sahibi Sam Philips’in daveti üzerine, Temmuz ayında “That’s All Right Mama”yı kaydetti..
Şarkıyı radyoda çalan DJ Dewey Philip, Elvis’i geniş kitleler ulaştıran ilk kişi oldu..

   Özellikle güney eyaletlerinde uzun turnelere çıkan Elvis ; görünüşü, kendine has sahne hareketleri ve şarkıları ile kızları çıldırtıyordu. 1955’de, yani henüz 20 yaşındayken, “Mass Hysteria” denilen kitlesel isteri gerçekleşmişti.. Nitekim pek çok konserinde gençlik adeta ayaklanıyor, batan hayranları sahneye ve kulise hücum ediyordu.
   1955 yılında “Colonel” yani albay lakaplı Tom Parker’ın menajeri olmasını kabul ettikten sonra sene sonunda 35.000 dolara RCA firmasına geçti. 1956 yılıyla birlikte Elvis Presley artık bir dünya starı idi.. 28 Ocak’ta ulusal yayın yapan bir televizyon yayınında ilk defa görünerek “Heartsbreak Hotel”i söyleyen Elvis, seksi dansı ve hareketleriyle çığır açtı..Artık gençler ona tapıyordu.. 1956 yılında ilk filmi “Love Me Tender”ı çevirdi. 
    


   En beğenilen şov programlarından “Ed Sullivan’s Show” da iki kez boy gösterdi. Yıl sonuna gelindiğinde artık plakları milyonlarca satıyordu. Hayranlarından haftada 15.000 mektup alan “Kral”, en çok arzu edilen erkek konumuna gelmişti..
   Elvis, yeni şarkılar yanında, bazıları daha önce söylenmiş şarkıları alıyor, onları bambaşka bir hale sokuyor ve insanlara sunuyordu. Her şarkıyı bir “Elvis şarkısı” haline getiriyordu. İnsanlar “sanki benim için söylüyor” diyordu. Dehası belki de buradaydı. Dünyanın öteki ucunda yaşayan, hiç İngilizce bilmeyen biri bile onun şarkıdaki duygusunu hissedebiliyordu. 
   1958’de dördüncü filmi “King Creole”yi bitiren Elvis, belki de dünya müziğini değiştiren bir kararla askere alındı. Texas Fort Hood’da başladığı askerliği sırasında, 14 Ağustos 1958’de annesini kaybetti. Ona çok düşkün olan Elvis, tanıyanların söylediğine göre, bir daha asla aynı adam olmadı..
   Eylül ayında askerlik hizmetinin geri kalan kısmı için Almanya’ya gönderilen Elvis ; 1959’da, burada görevli bir Amerikalı subayın üvey kızı, 14 yaşında ama yaşından epey olgun gösteren, Priscilla Beaulieu ile tanıştı. İkinci tanıştığı ise enerji veren haplar oldu. Askeri manevralar sırasında uyumamaları için üstlerinin verdiği bu hapların, geleceğini de etkileyeceğini o sırada aklına bile getiremezdi doğal olarak..
   3 Mart 1960’da çok görkemli bir karşılama töreniyle ABD’ye dönen Elvis ; hemen yeni kayıtlar yaptı : “It’s now or never” ve “Are You Lonesome Tonight ?”.. Sonra da “G.I. Blues” ile film setlerine geri döndü..
   1961’de Memphis ve Hawaii’de verdiği konserlerden sonra sahnelerden çekildi. Onu artık sinema dışında izlemk zordu. 1960’lı yıllar boyunca, yılda ortalama üç film çekti.. Film senaryoları ve seçilen şarkılar zayıftı.. Daha iyi bir aktör olma hayalleri zayıfladıkça, duyduğu derin hayal kırıklığı ruh halini ve ilişkilerini de etkiliyordu..  
   1 Mayıs 1967’de Elvis, Priscilla ile Las Vegas’ta, Aladdin Hotel’de evlendi.. 1 Şubat 1968’de kızları Lisa Marie doğdu. Özlemini duyduğu mutlu aileye artık kavuşmuştu ve bu da, sanatına yansıyordu..
            
   1969’da Memphis’de stüdyoya giren Elvis, gerçekten kaliteli şarkılar kaydetti : “In The Ghetto” ve “Suspicious Mind”.. Tekrar zirveye çıktı.. Las Vegas’ta, sekiz yıl aradan sonra, ilk konserini gerçekleştirdi. 1969-1977 arasında 1.100’ün üzerinde konsere çıktı !..

   Bu yoğun iş temposu Elvis’in mutlu evliliğini bitirdi.. Özel hayatlarının artık hiç olmamasını bahane ederek, 1971 sonunda Priscilla onu terk etti.. Terk etmekle kalmadı, Elvis’in karate hocası Mike Stone’a giderek onun egosunda onarılmaz bir yara açtı..İşte bundan sonra kullandığı ilaçlarda, özellikle sakinleştiricilerde büyük bir artış oldu.
   9 Ekim 1973’de Priscilla ile resmen boşandı.
   1975’de kırk yaşına giren Elvis sağlık sorunlarıyla boğuşmaya başladı..
   1976 yılı, konser ve turne açısından çok yoğundu.Bu arada Elvis’in kilo sorunu başlamıştı. Sağlık açısından işler hiç de iyiye gitmiyordu..
   26 Haziran 1977’de Indianapolis’de, kariyerinin son konserine çıktı. Yeni turne 17 Ağustos 1977’de Portland’dan başlayacaktı. Ancak 16 Ağustos 1977’de, Graceland’in banyosunda, nişanlısı Ginger Alden tarafından yerde yatar halde bulundu. Baptist Memorial Hastanesine kaldırıldı ve henüz kırk iki yaşında iken, dünyayı arkasında şoka girmiş halde bırakarak, hayata gözlerini yumdu..